Mój tata po zatorowości płucnej (aktualnie na Xarelto) obawia się szczepienia szczepionką AstraZeneca. Czy słusznie?

Ryzyko powikłań po szczepieniu (szczepionką AstraZeneca czy inną) jest naprawdę niewielkie w porównaniu do ryzyka związanego z zachorowaniem.

Oberwacja pod kątem nawrotu zakrzepicy zalecana jest u pacjentów po zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich, którzy nie przyjmują leków przeciwzakrzepowych. Należy po szczepieniu pamiętać o podstawowych zasadach przeciwdziałających powstawaniu zakrzepów czyli aktywności fizycznej (niepozostawaniu w jedenj pozycji) i wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Nie zaleca się stosowania kwasy acetylosalicylowego (pod nazwą Acardu czy Polocardu) w ramach profilaktyki przed czy po szczepieniu.

Trudno sobie też wyobrazić, żeby po szczepieniu wystąpiła zakrzepica u osób przewlekle leczonych przeciwkrzepliwie.

Zalecana ostrożność przy szczepieniu osób przewlekle leczonych przeciwkrzepliwie wynika z tego, że szczepionka podawana jest we wstrzyknięciach domięśniowych i może powodować krwawienie lub siniaki.

 

Jak uniknąć zakrzepicy i zatorowości płucnej? Czy w przypadku przebytych zakrzepicy, zatoru szczepienie szczepionką AstraZeneca (w świetle informacji medialnych) nie jest zwiększeniem zagrożenia? Czy stosując nowe leki przeciwkrzepliwe (Eliquis, Pradaxa, Xarelto), należy wykonywać badania laboratoryjne? Czy po zatorowości płucnej powinnam stosować jakąś szczególną dietę? Czy stosując leczenie przeciwkrzepliwe po przebytej zatorowości płucnej, powinienem szczepić się na grypę? Czy po zatorowości płucnej nie będę mógł już latać samolotem? Czy osoba, która przeszła zatorowość płucną, a obecnie nie bierze leków przeciwkrzepliwych, powinna przed planowanym szczepieniem przeciw Covid-19, przyjmować profilaktycznie np. Acard? Lub czy powinna przyjmować np. Acard po szczepieniu? Czy po przebytej zatorowości płucnej i po ukończeniu leczenia w postaci leków przeciwkrzepliwych (w moim przypadku 6 msc-y), powinno sie dalej przyjmować profilaktycznie inne leki na rozrzedzenie krwi np. Acard? Czy są przeciwskazania ( zakładając dobrą tolerancję wysiłku) do wyprawy w wyższe góry (ok5500m npm) po przebyciu zatorowości płucnej niskiego ryzyka ? Czy po dwukrotnej zatotorowości i przyjmującej leki na rozrzedzenie krwi mogę zaszczepić przeciw Covid? Czy przed szczepieniem przeciwko covid 19 nezy odstawić lek przeciw krzepliwy jak i innych lekarstw.? Po jakim czasie po szczepieniu można wrócić do brania leku przeciw krzepliwego? Pozdrawiam Witam, mój tata jest po zatorowości płucnej aktualnie na Xarelto. Czy powinien się zapisać na szczepienie p/COVID? Boi się tego. Jakie są zalecenia dotyczące szczepienia Astra Zeneca pacjentów po zatorze? Witam. Osoba w wieku 30 lat ma zdiagnozowaną zakezepice. I zator żyły podobojczykowej po którym wystąpił obrzęk reki. Czy ręka po czasie wróci do normalnych rozmiarów i czy można całkowicie zlikwidować zator? Uprzejmie proszę o zarekomendowanie wskazań/przeciwwskazań szczepienia przeciw covid19 dostępnymi aktualnie na rynku szczepionkami dla osób; -60 + -zatorowość płucna -nadciśnienie płucne -choroby współistniejące. Czy osoby po przebytej zatorowości lub z predyspozycjami genetycznymi powinny obawiać się szczepienia przeciw koronawirusowi szczepionką firmy Astra-Zeneca, w kontekście ostatnich doniesień o przypadkach wystąpienia zakrzepicy u osób po tej szczepion Czy po przebytej zatorowości płucnej i używanych lekach przeciwakrzepowych (Clopidrogelum) mogę szczepić się szczepionką Pfizera lub Moderny Jakie sporty można uprawiać po przebytej zakrzepicy żył głębokich i uszkodzonych zastawkach, czego efektem jest noszenie pończochy uciskowej II stopnia? Czy bieganie, jazda na rowerze są wskazane? Jestem po zatorowości płucnej pośredniego niskiego ryzyka zgonu. Czy wskazane jest przyjęcie kolejnej dawki leku biologicznego - Cosentyx Dzien dobry, alergolog zalecil mi dosc duża dawke tranu BioMarine Medical a obecnie biorę Xarelto 20 - zatorowośc wystapiła po Covid. Czy nie ma przeciwskazń? Jak długo może utrzymywać się krwioplucie?
Masz inne pytania?
Napisz do nas