W tej sekcji prezentujemy autentyczne historie Chorych z ostrym zatorem płucnym przekazane nam przez nich samych. Historie zawierają nie tylko zapis zdarzeń, ale również opisują emocje związane z nagłą chorobą.
Bardzo dziękujemy naszym Chorym za tak cenne i dydaktyczne opowieści.
 
Jednocześnie serdecznie zapraszamy na konferencję dla pacjentów po ostrej zatorowości płucnej, która odbędzie się 26.10.2021 r. o godz. 18.00.

Weź udział w konferencji

Poznaj historie pacjentów

Porozmawiaj z innymi pacjentami po ostrej zatorowości płucnej podczas konferencji: http://www.porozmawiajmyozatorowosci.pl Zadaj pytanie dotyczące swojej choroby naszym ekspertom

Czytaj dalej

Prezent na 50 urodziny - zatorowość bez przyczyny!

Historia Joanny

Zbliżały się moje 50. urodziny. Źle oddychałam, nie mogłam przejść stu metrów bez zatrzymania się, żeby złapać oddech. Wejście na schody lub zejście z nich było nie lada wyzwaniem.

Czytaj dalej

Od urazu, unieruchomienia, poprzez ostrą zatorowość płucną do przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego leczonego operacyjnie – czy to się musi ciągle zdarzać?

Historia Anny

Moja historia choroby zaczęła się od kota, który wszedł na półkę, a ja poszłam za nim. Spadłam z impetem, pękła rzepka w kolanie. Efekt? Noga w gipsie na cztery tygodnie.

Czytaj dalej

Zatorowość płucna. Choroba przewlekła to nie wyrok

Obejrzyj

Kłucie w klatce piersiowej u młodej kobiety – czy zawsze niewinna dolegliwość?

Historia Magdy

Był październik 2008 roku, miałam 24 lata. Wszystko zaczęło się od kłucia po lewej stronie klatki piersiowej, w okolicach płuca. Ból początkowo próbowałam łagodzić środkami przeciwbólowymi, ale nie ustępował.

Czytaj dalej

Podróż do raju a potem walka o życie, czyli zator płucny prowokowany długą podróżą

Historia Kamili

W lutym odbyłam podróż do Tajlandii, a następnie pojechałam autokarem do Włoch. Dwa dni po powrocie z Włoch bardzo źle się czułam, ciężko mi się oddychało. Poszłam więc do lekarza rodzinnego, który zlecił mi badania krwi i EKG.

Czytaj dalej

Od zapalenia żył do zatoru

Historia Arka

Problemy ze zdrowiem pojawiły się u mnie po raz pierwszy w listopadzie 2015 roku. Było to zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Wizyty u lekarza POZ kończyły się diagnozą, że to stłuczenie i zaleceniami stosowania odpowiednich maści.

Czytaj dalej

Sport + uraz = zator?

Historia Piotra

U mnie zakrzepica pojawiła się po zerwaniu ACL. W pierwszym tygodniu noga nie była unieruchamiana. Po tygodniu dostałem ortezę i leki antyzakrzepowe, ale już wtedy odczuwałem ból łydki.

Czytaj dalej

Doustna antykoncepcja, kaszel i duszność – zator czy zapalenie płuc?

Historia Ani

Przez około trzy miesiące przyjmowałam doustną antykoncepcję hormonalną, gdy w  połowie lutego 2017 roku pojawiły się u mnie objawy przypominające ostre przeziębienie: osłabienie, temperatura (tj. 38,5 st.), bóle w okolicach bocznych klatki piersiowej, kaszel i duszności.

Czytaj dalej

Zabieg operacyjny powikłany zatorem

Historia Mariana

1 lutego 2016 roku miałem zaplanowany zabieg otolaryngologiczny polegający na usunięciu polipa nosa, przesunięciu przegrody nosowej i oczyszczeniu zatok przynosowych.

Czytaj dalej

Ciąża po zatorowości – wyzwania i współpraca

Historia Karoliny

Obejrzyj

Klasyczny trójkąt: Podróż – spuchnięta noga – zatorowość

Historia Artura

W moim przypadku nie było problemów z diagnozą. Noga mi spuchła na wyjeździe zagranicznym i pierwszych informacji szukałem (jak wiele osób dzisiaj) u "dra Googla".

Czytaj dalej

Od niemej zatorowości do zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego

Historia Romana

Początek mojej choroby wyglądał chyba podobnie jak u wszystkich innych pacjentów. W latach 90., będąc w Niemczech, systematycznie uprawiałem sport oraz dbałem o swoją tężyznę fizyczną – fitness 3-4 razy w tygodniu. Po powrocie do kraju intensywność moich treningów spadła praktycznie do zera.

Czytaj dalej

Niespodzianka po powrocie z Nepalu – skrzeplina w pniu płucnym

Historia Roberta

Moja historia ma swój początek w kilkuletnim zaniedbywaniu swojego organizmu – złym odżywianiu, stresie, ciągłej pracy i alkoholu. Pierwsze objawy pojawiły się w 2012 r.

Czytaj dalej

Kiedy kilka czynników nawet niskiego ryzyka występuje jednocześnie i powoduje zakrzepicę i zatorowość płucną

Historia Elżbiety

Od października 2011 r. do czerwca 2012 r. pracowałam od godziny 7.00 do 2-3 w nocy (praca zawodowa i praca społeczna - przecież nie mogłam zawieść ludzi!).

Czytaj dalej

Po zatorowości do rekordów - wspomnienia maratończyka

Obejrzyj

Święta tradycyjnie po polsku czyli za stołem, dalsze unieruchomienie w podróży i nieszczęście gotowe

Historia Bogdana

Czas świąt Bożego Narodzenia, rodzinne spotkania, stół, dobre jedzenie, długie dyskusje Polaków, czas odpoczynku… Niestety, wszystko kiedyś się kończy, przychodzi czas powrotu do codzienności.

Czytaj dalej

Podwójny problem, czyli nowotwór i zator

Historia Jacka

Moja "przygoda" z zatorowością to pokłosie radykalnej prostatektomii z limfadenektomią zasłonową. W 2016 r. zdiagnozowano u mnie złośliwą odmianę raka prostaty adenocarcinoma. Jeszcze w tym samym roku, w grudniu, poddałem się radykalnej operacji usunięcia zmian nowotworowych.

Czytaj dalej

"Nerwoból" może oznaczać zator, czyli jak chorują kobiety

Historia Ewy

Wszystko zaczęło się w majowe upalne popołudnie. Spędzałam czas na placu zabaw. Siedziałam na ławce, rozmawiałam z koleżanką, głowa „chodziła” mi na około. Poczułam ukłucie w okolicy lewej piersi. Pomyślałam, że to kolejny nerwoból.

Czytaj dalej

Zatorowość płucna przewartościowuje życie

Historia Mateusza

Obejrzyj

Od upadku i urazu podczas wysiadania z tramwaju do OIOM

Historia Andrzeja

15 września 2015 r. podczas wysiadania z tramwaju w Gdańsku poślizgnąłem się i wypadłem na chodnik na podwiniętą nogę. Powyżej lewego kolana pojawiło się opuchnięcie, nie mogłem stanąć na nogę.

Czytaj dalej

Problem z oddychaniem - co to znaczy?

Historia Roberta

W 2009 roku zaczęły się moje pierwsze problemy z oddychaniem. Były bardzo subtelne, objawiały się np. lekkimi bólami w klatce piersiowej lub niemożnością nabrania pełnego oddechu. Nie były stałe, kilka razy dziennie, czasem nie było ich w ogóle.

Czytaj dalej

Wielomiesięczne obniżenie wydolności fizycznej po ostrej zatorowości, czyli o przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniu płucnym

Obejrzyj